معرفی سامانه
 

سامانه ملی خرید و فروش محصولات و نهاده‌های کشاورزی

کشاورزی ایران همواره مبتنی بر تولید در مناطق روستایی بوده‌است و رشد کشاورزی معیشتی در مسیر خود چاره‌ای جز یافتن بازارهایی در شهرها نداشته و بدون هیچ تأملی روستا را می‌توان محل تولید و شهرها را بازار مصرف تولیدات کشاورزی دانست و این مسیر سنتی در تاریخ بسیاری از ملل از جمله ایران دیده می‌شود. مدل‌های بازار محصولات کشاورزی نیز با تفاوت‌هایی در روش، از این روند تبعیت نموده‌اند بطور مثال بازارهای روز هفتگی که هنوز هم در سراسر کشور وجود دارند و از تاریخ بسیار کهنی بخوردار هستند.

امروزه با توجه به پیشرفت‌های حاصله در حوزه فناوری اطلاعات، بهره‌برداری از تجارت الکترونیک بعنوان یکی از راهکارهای مهم و اساسی برای بروزرسانی اطلاعات تولید کنندگان، شفاف سازی قیمت، ارتقا کیفیت محصولات، رقابت پذیری تولید و کوتاه شدن فاصله تولید تا مصرف و ایجاد زنجیره مناسبی برای توزیع را ضروری نموده و با عنایت به ظرفیت‌های قانون شرکت‌های تعاونی مصوب سای 1350 و اساسنامه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و همچنین اساسنامه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و همچنین اساسنامه تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی برای اجرایی نمودن بخش مهمی از وظایف قانونی تعاونی‌ها مبنی بر تأمین نهاده‌ و بازار رسانی محصولات کشاورزی با توجه به مقتضیات و شرایط بازار، استفاده از سامانه ملی خرید و فروش محصولات و نهاده‌های کشاورزی به ایجاد تعامل و همکاری شبکه‌ای در تعاونی‌ها کمک می‌نماید و موجبات شکوفایی و افزایش درآمد تولیدکنندگان را فراهم می‌آورد.

سامانه‌ای که پیش رو دارید بر اساس جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا و با سطح امنیتی بالا طراحی شده و این امکان را فراهم می‌سازد که فروشندگان محصولات و نهاده‌های کشاورزی اعم از کشاورزان، تولیدکنندگان، اتحاده‌ها و شرکت‌های تعاونی در سطحی گسترده و با طیب خاطر به ارائه‌ی محصولات خود از طریق تابلو عرضه بپردازند و همچنین خریداران و متقاضیان این محصولات و نهاده‌ها از طریق تابلوتقاضا نیازهای خود را مطرح سازند. با این توصیفات فروشنده و خریدار ذینفع اصلی سامانه خواهند بود. چرا که کلیه‌ی محصولات و نهاده‌های کشاورزی با مناسب‌تری قیمت روز بازار به فروش خواهد رسید و با حذف واسطه‌ها، خریدار با کمترین قیمت و بهترین کیفیت کالای درخواستی خود را در مناسب‌ترین زمان تحویل خواهد گرفت.

این سامانه از طریق اتصال به تابلوی شرکت بورس کالای کشوری، پویایی و بروزبودن خود را در بازار رقابت و تجارت در سطح کشور حفظ نموده‌است و به عنوان بازار ثانویه بورس تسهیل کننده امر خرید و فروش محصولات و نهاده‌های کشاورزی برای دست اندرکاران، تولید کنندگان و فعالان بازار محصولات و نهاده‌های کشاورزی می‌باشد. سامانه مذکور از طریق اتصال به شبکه‌های بانکی با امنیت بالا تمامی امکانات مورد نیاز جهت مراودات مالی و بانکی را فراهم آورده که در نوع خود بی‌نظیر است. به منظور کسب اطلاعات بیشتر و توضیحات مبسوط فایل راهنمای کار با سامانه را دریافت کنید.